W dyrektywie CSRD przyjęto wariant, zgodnie z którym przekazywanie informacji na temat zrównoważonego rozwoju obejmie ok. 49.000 przedsiębiorstw (75% obrotów wszystkich spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością), w porównaniu z 11.600 przedsiębiorstwami, które obecnie objęte są obowiązkiem raportowania niefinansowego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z 22.10.2014 r. zmieniającą dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy – dalej NFDR (non financial reporting directive).
-
1 stycznia 2024 – największe jednostki zainteresowania publicznego (np. jednostki notowane, banki i ubezpieczyciele) oraz jednostki zainteresowania publicznego, które są jednostkami dominującymi największych grup (pierwsze zaczną raportować te, które już obecnie raportują);
-
1 stycznia 2025 – pozostałe duże jednostki oraz pozostałe jednostki, które są jednostkami dominującymi dużych grup;
-
1 stycznia 2026 – notowane MŚP (będą mogły skorzystać z 2-letniej opcji opt-out);
-
1 stycznia 2028 r. – określone jednostki zależne i oddziały, których jednostka dominująca podlega przepisom prawa państwa trzeciego.
Dyrektywa wymaga raportowania zagadnień i danych w obszarach: środowiskowym (E – environment), społecznym (S – social) oraz ładu korporacyjnego (G – governance).
- przeciwdziałaniem zmianom klimatu,
- adaptacją do zmian klimatu,
- wodą i zasobami morskimi,
- bioróżnorodnością i ekosystemami,
- gospodarką o obiegu zamkniętym,
- zapobieganiem zanieczyszczeniom.
Dlatego też wiedza z obszaru środowiskowego (E – environment), społecznnego (S – social) oraz ładu korporacyjnego (G – governance) będzie niezbędna niemal w każdej organizacji. Proponowany kierunek studiów pozwoli na uzyskanie wiedzy niezbędnej do przygotowania organizacji do wdrożenia ESG oraz przygotowywania raportów zrównoważonych.