Kadra Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej w Kielcach
dr Ksenia Maria Buglewicz
Rektor Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej w Kielcach, ekspert w zakresie zagadnień z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zrównoważonego rozwoju, z ukierunkowaniem na budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zagadnienia z obszaru ESG. Autorka książki pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu. Nowa wartość konkurencyjna” wydanej przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, uznanej za wyczerpujące źródło informacji dla adeptów kierunków ekonomicznych, w tym ekonomii, zarządzania, marketingu, socjologii i dziennikarstwa, jak również kompendium wiedzy dla środowisk menedżerskich. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne oraz wiedzę merytoryczną w zakresie public relations, promocji, strategii wizerunkowej, marketingu, komunikacji biznesowej i budowania marki. Trenerka szkoleń z zakresu kompetencji miękkich, strategii biznesowych oraz zrównoważonego zarządzania. Pasjonatka nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.
dr Adrian Lipa
Doktor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, autor wielu publikacji i artykułów naukowych na temat przedsiębiorczości. Założyciel pierwszego w Polsce Konsorcjum Naukowo Edukacyjnego, które pokazuje efektywną drogę konsolidacji niepublicznego szkolnictwa i biznesu. Prowadzi działalność naukowo badawczą i rozwojową, która służy rozwiązywaniu rzeczywistych problemów polskich przedsiębiorstw, ich bezpieczeństwu, innowacyjności i rozwojowi. Praktyk prowadzący działalność gospodarczą od ponad 10 lat, stworzył szereg spółek, fundacji i stowarzyszeń działających w obszarach nauki, edukacji, kultury, zdrowia i sportu. Autor w swoich publikacjach prezentuje rozwiązania wynikające z własnego doświadczenia i podaje wiele przykładów praktycznego zastosowania przedsiębiorczości w biznesie i edukacji.
dr Michał Wacławik
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
Autor publikacji w czasopiśmie naukowym „ Gdańskie Studia Międzynarodowe” a także opracowań redakcyjnych publikacji UMWP „Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego w województwie pomorskim”.
Wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku, Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Wieloletni pracownik administracji publicznej: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Tematyka prowadzonych wykładów obejmuje: stosunki międzynarodowe, geopolitykę, obszar Iberoameryki, politykę Unii Europejskiej, Public Relations i marketing terytorialny, etykę i filozofię.
mgr inż. Katarzyna Lipa
Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, przekładoznawstwa w Wyższej Szkole Umiejętności, finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz zarządzania na Politechnice Świętokrzyskiej. Jest współautorką i nauczycielem realizującym sztandarowy program przedszkola Mini College „Naukowe przedszkole”. Z wielkim zaangażowaniem dba o to, by „dociekanie naukowe” przedszkolaków stanowiło pełną atrakcji okazję do rozwijania szeregu umiejętności. Działaniom małych naukowców towarzyszy ekscytacja odkrywania oraz radość doświadczania. Program edukacyjny „Naukowe przedszkole” uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej.
dr n. o. kf. Katarzyna Bieniek
Absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, studiów podyplomowych z Zarządzania i Organizacji w Ochronie Zdrowia oraz Przygotowania Pedagogicznego do Pracy Nauczycielskiej.
Od 2012 roku wykładowca akademicki oraz egzaminator OKE w kwalifikacji MS.01 (świadczenie usług w zakresie masażu). Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne, ma szeroką wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, rehabilitacji, kinezjologii, diagnostyki funkcjonalnej oraz teorii wychowania fizycznego. Autorka kilkunastu artykułów naukowych (w tym z Impact Factor).
Na przełomie lat 2015 – 2016 była autorem projektu naukowego, w którym wzięło udział 500 dzieci w wieku 10 – 12 lat z województwa świętokrzyskiego. Uwieńczeniem badań była rozprawa doktorska pt. „Ocena związku między postawą ciała a stabilnością posturalną u dzieci w wieku 10-12 lat”.
dr inż. Lech Hyb
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Autor bardzo wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i transporcie, czynny uczestnik międzynarodowych konferencji naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne. W swojej pracy zawodowej na stanowiskach kierowniczych zdobyłem duże doświadczenie zawodowe. Odznaczam się bardzo dobrą znajomością zagadnień merytorycznych i prawnych. Posiadam również wieloletnie doświadczenie pedagogiczne, które zdobyłem pracując z młodzieżą na uczelniach wyższych oraz szkołach policealnych wykładając prawo, problematykę transportu, zarządzania transportem, prawo transportowe, prawo socjalne transportowe problematykę bezpieczeństwa społecznego i wewnętrznego, prawa człowieka i etykę zawodową funkcjonariuszy służb państwowych, problematykę ochrony osób i mienia.
dr Maria Kotomska
Pracuje na stanowisku adiunkta w Świętokrzyskiej Szkole Wyższej w Kielcach. Studia magisterskie ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach o specjalności pedagogika opiekuńczo – wychowawcza. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki uzyskała w Instytucie Badań Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie . Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach w zakresie rozwoju kompetencji profesjonalnych nauczyciela – wychowawcy w gimnazjum. W Akademii Świętokrzyskiej ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej. Studia podyplomowe w zakresie zarządzania i organizacji oświatą ukończyła w Staropolskiej Szkole Wyższej w Kielcach. Posiada profesjonalną wiedzę oraz praktykę zawodową pracując w zawodzie: pedagoga szkolnego, pracownika socjalnego oraz kierownika ośrodka pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, kuratora sądowego, a także wieloletniego pracownika naukowo – dydaktycznego w szkołach wyższych. W swoim dorobku naukowym wykazuje się licznymi publikacjami z zakresu dziecka, rodziny, szkoły, środowiska lokalnego, szeroko rozumianej profilaktyki, wychowaniu, patologii społecznych oraz resocjalizacji.
dr Renata Kopyś
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, wykładowca w Świętokrzyskiej Szkole Wyższej, nauczyciel akademicki, pedagog, logopeda, nauczyciel rewalidacji, działaczka społeczna. Autorka licznych publikacji naukowych oraz prelegentka podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki diagnozy i rozwoju kompetencji społecznych, empatii, samooceny dzieci i młodzieży, w tym wychowanków z niepełnosprawnościami. Jej największą pasją jest kreatywna i twórcza praca z młodzieżą w kontekście nie tylko przekazywania informacji i edukacji, ale także zapewnienie poczucia zrozumienia dla przeżywanych trudności, uważność, okazywanie empatii i wsparcia emocjonalnego. Łączy z powodzeniem rozwój naukowy z praktyką pedagogiczną popularyzując wiedzę nt. metod rozwoju kompetencji społecznych oraz angażując młodzież w działalność społeczną na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wolontariatu i krwiodawstwa. Interesuje się malarstwem i muzyką klasyczną.
mgr Anna Machnicka
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach – magister pedagogiki w zakresie pracy kulturalno-oświatowej. Ukończyła studia podyplomowe
w zakresie pedagogiki specjalnej: spektrum autyzmu, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika, logopedia (Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Brzegu), edukacja włączająca i integracyjna (Wyższa Szkoła Zawodowa we Wrocławiu). Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Diagnoza, terapia i pomoc psychologiczno-pedagogiczna w Wyższej Szkole Zawodowej we Wrocławiu.
Za pracę dydaktyczną otrzymała szereg nagród m.in.: II stopnia Ministerstwa Edukacji Narodowej, plebiscyt Nauczyciel na Medal – „Belfer Roku” – I miejsce wśród nauczycieli szkól ponadpodstawowych w Kielcach i II miejsce w województwie świętokrzyskim.
Wychowała kilkunastu laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Pełniła i pełni funkcję mentora dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i dydaktyki specjalnej.
dr Iwona Pałgan
doktor nauk humanistycznych ze specjalnością pedagogika, ukończone studia podyplomowe: Zarządzanie oświatą, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Przygotowanie pedagogiczne, Praca socjalna z osobami niepełnosprawnymi i starszymi. Zdrowie Publiczne, Wiedza o społeczeństwie z podstawami przedsiębiorczości, Filozofia i etyka dla nauczycieli, Oligofrenopedagogika, Historia. Od 2007 do 2023 roku wykładowca, dziekan i prorektor w Europejskiej Uczelni Społeczno -Technicznej w Radomiu, Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego EUST oraz Pełnomocnik Rektora ds. Jakości Kształcenia. Obecnie pedagog szkolny w XIII LO Radom, wykładowca Szkoły Głównej Krajowej w Warszawie. Pomysłodawca i inicjator uruchomienia w Uczelni studiów I stopnia: pedagogika, praca socjalna, filologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, jednolitych studiów magisterskich na kierunku „psychologia” na które Uczelnia uzyskała pozwolenie MNiSW w sierpniu 2019r. Autor modułów kształcenia zawodowego na zlecanie Instytutu Technologii i Eksploatacji w Radomiu, Doświadczenie w realizacji projektów POKL, Koordynator merytoryczny projektu „NAUCZYCIEL PRZYSZŁOŚCI” Poddziałanie 3.3.2 Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli POKL, Udział w wymianie międzynarodowej Erasmus. Wykładowca 11 przedmiotów. Promotor i recenzent prac dyplomowych. Przynależność do Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Członek zarządu Fundacji Afije. Autorka 45 publikacji naukowych. Pomysłodawca i organizator 7 Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konferencji i Seminariów Naukowych oraz przewodniczący kilku komitetów organizacyjnych. Ponadto: Członek Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
dr Krzysztof Radecki
Praktyk i teoretyk z doświadczeniem w doradztwie i konsultingu na terenie Polski i Europie. Ponad dwudziestoletnia praktyka w zarządzaniu organizacjami i HR. Współpraca z międzynarodowymi firmami konsultingowymi, międzynarodowymi kancelariami prawnymi, bankami, działami zarządczymi fabryk i firmami usługowych oraz organizacjami z branży IT. Budowanie międzynarodowych organizacji na terenie Polski i Europy. Ponad ośmioletnie doświadczenie jako wykładowca, recenzent publikacji polskich i zagranicznych, analityk obecnego stanu gospodarczego i społecznego. Członek rad naukowych oraz uczestnik wielu projektów międzynarodowych. Wieloletnia pomoc Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Prowadzący szkolenia i negocjator dla organizacji polskich i międzynarodowych.
dr Anna Róg
Adiunkt w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaangażowana pedagożka. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół funkcjonowania rodzin z trudnościami, działalności placówek wspierających i zastępujących rodzinę oraz profilaktyki. Prowadzi ze studentami zajęcia z zakresu coachingu, radzenia sobie ze stresem, asertywności, metodyki pracy opiekuńczo-wychowawczej czy też budowania poczucia własnej wartości. Realizuje także zajęcia dla uczniów i ich rodziców w ramach Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest członkiem Zespołu Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Autorka lub współautorka 5 monografii, ponad 40 artykułów w monografiach i czasopismach oraz współredaktora 5 monografii. Pasjonatka sportu żużlowego, wierna kibicka swojej drużyny – Włókniarza Częstochowy. Swoją pasją zaraża dzieci, młodzież i dorosłych, wdrażając ich do konstruktywnego organizowania czasu wolnego.
mgr Mariusz Wielgus
Oficer zawodowy Wojska Polskiego, politolog oraz specjalista ds BHP i ergonomii. Wieloletni wykładowca zajmujący się problematyką wojskowości, politologii, polityki społecznei i gospodarczej, teorii partii politycznych oraz geopolityki.
Ukończył Wydział Politologii i nauk społecznych Uniwersytetu im. Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie, Szkołę Podchorążych Rezerwy w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu, oraz Akademią Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego.
Kilkukrotnie odznaczany medalami i wyrózniany przez Prezydenta RP oraz Ministra Obrony Narodowej. Do jego zainteresowań należy przedewszystkim polityka oraz historia najnowsza Polski.
dr Monika Wojtkowiak
Pedagog, adiunkt w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zainteresowania naukowe obejmują problematykę funkcjonowania w e-rzeczywistości, poradnictwo oraz szerokie zastosowanie mediacji i negocjacji. W obrębie zainteresowań zawodowych realizuje działania pomocowe w zakresie pracy z osobami zagrożonymi długotrwałym stresem i traumą. Współpracuje z instytucjami pomocy, wsparcia, aktywnie uczestniczy w działaniach profilaktycznych realizowanych we kooperacji z instytucjami państwowymi i jednostkami resocjalizacyjnymi. Członkini Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Zaangażowana w działania projektowe o charakterze naukowym oraz realizowane w ramach wspierania środowiska. Autorka licznych opracowań z zakresu poradnictwa, pomocy i wsparcia w sytuacjach trudnych. Miłośniczka gór i wspinaczki.
mgr Dorota Majchrzyk
Posiada 41 letni staż pracy w edukacji jako nauczyciel, pedagog szkolny, starszy wizytator do spraw nadzoru pedagogicznego i ewaluacji w Wydziale Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Kielcach. Od 11 lat dyrektor szkoły podstawowej.
dr Fiodor Stezewski
Studiował filozofie w Akademii Ignatianum w Krakowie, po czym wykładał filozofie w Instytucie św. Tomasza w Nowosybirsku (1999-2002). W latach 2003-2006 studiował teologie w Instytucie Centre Sevres w Paryżu. Zdobył stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Petersburskim. Od roku 2013 wykłada filozofie w Instytucie Technologicznym (Sankt-Petersburg). Włada językiem rosyjskim, polskim, francuskim, angielskim. Czyta i tłumaczy z języka włoskiego. Hobby: słuchanie muzyki barokowej oraz historia średniowieczna i nowożytna.
mgr Agnieszka Stanisławska
mgr Dominika Cecot
mgr Karolina Kobiec
Magister Finansów i Rachunkowości z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, zaś licencjat ukończyła w Leicester w Anglii na uczelni De Montfort University w kierunkach Business Management and Human Resources Management. W karierze zawodowej przez półtora roku pracowała w biurze rachunkowym w Kielcach jako młodsza księgowa a od 3 lat łączy organizacje projektów eventowych wraz z marketingiem w Polskim Związku Bokserski. Aktualnie również menadżer ds. marketingu i sprzedaży w spółce sportica. Czynny wolontariusz w fundacji „nie pozwól o sobie zapomnieć” ucząc dzieci i młodzieży języka angielskiego.
dr Andrzej Kościołek
mgr Agnieszka Wojnowska
dr hab. inż. Marcin Graba
dr Jan Kobyłecki
mgr Tomasz Korski
dr Agnieszka Zawadzka
mgr Weronika Kobus
mgr Arkadiusz Starz